تزریق ژل یا تزریق چربی ؛ کدام یک برای صورت بهتر است؟

امروزه، تزریق چربی و تزریق ژل (فیلر) به صورت بسیار محبوب شده است. این روش‌ها نه تنها چهره را شاداب‌تر و جوان‌تر می کنند، بلکه باعث زاویه‌دار شدن صورت می شوند. اما کدام روش بهتر است؛ تزریق ژل یا تزریق چربی؟

در ادامه این مقاله از مجله زیبا بمان، همراه ما باشید تا تزریق ژل و تزریق چربی را مقایسه کنیم.

تزریق ژل بهتر است یا تزریق چربی

تزریق ژل یا فیلر به صورت چیست؟

فیلرهای پوستی که به طور عامیانه «ژل» نامیده می شوند، مواد ژل‌مانند هستند که برای حجیم کردن یا تغییر شکل نواحی مختلف صورت و بدن به کار می روند.

تزریق ژل به صورت، بدون نیاز به جراحی انجام می شود. به این معنا که به مطب پزشک مراجعه می کنید و در کمتر از یک ساعت، به صورت خود ژل تزریق می کنید.

بیشتر فیلرهای پوستی تأثیر موقتی دارند. در نتیجه، اگر از نتیجه تزریق ژل راضی نبودید یا به هر دلیلی خواستید چهره‌تان به حالت قبلی برگردد، دو راه پیش رو دارید. اول اینکه، از پزشک بخواهید ژل را از بین ببرد. راه حل دوم، حدود 6 ماه تا 1 سال صبر کنید تا فیلر خود به خود از بین برود.

کاربرد تزریق ژل

فیلرها برای جوانسازی نواحی لاغر، کم حجم و شل صورت به کار می روند. معمولاً برای برجسته کردن لب‌ ها، حجم دادن به گونه‌ ها و کاهش گودی زیر چشم از تزریق فیلر استفاده می‌شود.

تزریق ژل همچنین می ‌تواند برای اصلاح شکل بینی و زاویه سازی فک به کار برود. گاهی اوقات، برای پر کردن چین و چروک ها (مانند خط لبخند) نیز مقدار کمی ژل به پوست صورت تزریق می شود.

مراقبت های بعد از تزریق ژل

دوره بهبودی بعد از تزریق ژل بسیار کوتاه است. بلافاصله بعد از تزریق، می توانید به فعالیت های روزمره خود بپردازید. اما لازم است 24 تا 48 ساعت بعد از تزریق ژل به صورت، از ورزش کردن خودداری کنید.

 تورم و کبودی محل تزریق معمولاً طی 5 تا 7 روز برطرف می شود. برخلاف تزریق بوتاکس که بعد از چند روز نتیجه می دهد، تأثیر فیلر بلافاصله بعد از تزریق قابل مشاهده است.

تزریق چربی به صورت چیست؟

در روش تزریق چربی، به جای اینکه یک ماده مصنوعی به صورت تزریق شود، چربی بدن خود فرد تزریق می شود. به این ترتیب، احتمال بروز آلرژی به صفر می رسد.

برای تزریق چربی به صورت، پزشک از ران، شکم، باسن یا بازوی فرد چربی بر می دارد. سپس این چربی را تصفیه کرده و سلول های چربی را به نواحی کم حجم صورت تزریق می کند.

برخلاف تزریق ژل، تأثیر اصلی تزریق چربی بعد از 3 تا 6 ماه خود را نشان می دهد. چرا که سلول های چربی انتقال یافته به صورت، برای اینکه در محل زندگی جدید خود مستقر شوند نیاز به زمان دارند.

در طول این مدت، بدن درصدی از چربی (30 تا 50 درصد) تزریق شده را دوباره جذب می ‌کند. به همین دلیل است که چند ماه اول تزریق چربی، صورت بیش از حد حجیم به نظر می رسد.

تأثیر این روش برخلاف تزریق ژل، دائمی است.

کاربرد تزریق چربی

تزریق چربی برای جوانسازی صورت، از جمله حجم دادن به گونه ها، برجسته کردن لب ها، پر کردن ناحیه زیر چشم، تغییر شکل بینی، زاویه سازی فک و چانه به کار می رود. از این روش حتی برای بزرگ کردن سینه ها نیز استفاده می شود.

مراقبت های بعد از تزریق چربی

از آنجایی که تزریق چربی یک فرآیند دو قسمتی است و ابتدا باید سلول ‌های چربی با جراحی از یک قسمت بدن جمع آوری شوند، عوارض جانبی بیشتری نسبت به تزریق ژل دارد.

برای استخراج چربی از بدن، نیاز به بی حسی موضعی یا حتی بیهوشی عمومی خواهید داشت. بعد از تزریق چربی، هم در صورت و هم در ناحیه اهدا کننده چربی، عوارض جانبی موقتی مانند کبودی و تورم را تجربه خواهید کرد.

کلام آخر

در مجموع، در پاسخ به سؤال «تزریق ژل بهتر است یا چربی؟» باید بگوییم که هر کدام از روش ها، مزایا و معایب خاص خودش را دارد. در این مقاله با نقاط قوت و ضعف هر دو روش آشنا شدیم. شما بر اساس سلامت جسمانی خود و میزان تغییراتی که می خواهید در ظاهرتان انجام دهید، می توانید بهترین را روش را انتخاب کنید. اگر مردد هستید، می توانید با پزشک مشورت کنید.

منبع: aedit

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *