مراقبت های بعد از تزریق چربی

مراقبت های بعد از تزریق چربی

تزریق چربی از روش های جوانسازی است که به دلیل طبیعی بودن طرفدار های خاص خود را دارد. برای داشتن نتیجه خوب در این روش نیاز به رعایت مراقبت های بعد از تزریق چربی است. به همین منظور مجله زیبا بمان قصد دارد تا لیستی از کارهایی که بعد از تزریق  چربی باید انجام دهید ، در اختیار شما قرار می دهد.

تزریق چربی یکی از بی خطر ترین روش های جوانسازی و پر کردن قسمت های مختلف بدن همچون صورت ، دست ها و … است. یکی از جدید ترین تکنیک های آن تزریق چربی به روش نانوفت می باشد که در کنار ماندگاری بیشتر ، تاثیرگذاری بیشتری نیز به دنبال دارد.

تزریق چربی در مدت دو الی سه ساعت انجام خواهد شد و نیاز به بستری ندارد . معمولا چربی ها با روش لیپوماتیک از شکم و پهلو ها استخراج و فرآوری می شود. این روش درد چندانی دارد و بعد از تزریق تنها قرمزی هایی جزئی روی ناحیه تزریق مشاهده می شود که بر طرف خواهد شد.

چه مراقبت های بعد از تزریق چربی نیاز می باشد ؟

کاهش قرمزی و کبودی بعد از تزریق چربی

بعد از تزریق شما می توانید به منزل برگردید . اما وجود قرمزی و کبودی و تورم جزئی بعد از تزریق طبیعی است. نکته مهم در این باره این است که به هیچ عنوان محل تزریق را دستکاری نکنید. برخی معتقدند ماساژ بعد از تزریق به کاهش تورم کمک می کند. اما واقعیت امر این است اگر ماساژ به درستی انجام نشود می تواند در نتیجه تاثیر گذار باشد.

برای کاهش کبودی ها از کمپرس یخ استفاده کنید . برای این کاری مقداری یخ در پارچه تمیز قرار دهید و به آرامی روی نواحی تزریق بگذارید . یخ رگ ها را منقبض می کند و از خونریزی مویرگ ها جلوگیری می کند. اگر شما دچار سینوزیت و یا سر درد هستید از یخ استفاده نکنید. نگران کبودی ها نباشید . کبودی ها بعد از 48 ساعت بهبود خواهند یافت.

کاهش تورم و درد بعد از تزریق

تورم نیز بعد از یک هفته رفع خواهد شد. برای تسریع رفع تورم مصرف نمک را محدود کنید. معمولا تورم و درد برای تزریق چربی بسیار اندک است . در هنگام تزریق از سوزن های ریزی استفاده می شود که معمولا دردی وجود ندارد. اما پزشک برای چنین مواقعی مسکن های خفیف تجویز خواهد کرد که در صورت لزوم می توانید مصرف کنید.

دیگر مراقبت های بعد از تزریق چربی

  • سه روز بعد از تزریق می توانید استحمام کنید ، اما ناحیه تزریق و برداشت چربی فشاری وارد نکنید و آن را دستکاری نکنید.
  • از انجام فعالیت های سنگین تا یک هفته خودداری کنید. تعریق و ورزش می تواند باعث جذب سریع چربی ها شود.
  • از دارو ها و پمادها و کرم هایی که متخصص پوست تجویز کزده است ، استفاده کنید.
  • اگر به صورت تزریق انجام شده است تا یک هفته آرایش نکنید و از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید.
  • بهتر است تا سه روز در معرض آفتاب قرار نگیرید و همچنین تا یک هفته از رفتن به استخر و سونا خودداری کنید.
  • اگر تزریق چربی به صورت انجام شده است . به پشت بخوابید و صورت خود را تحت فشار قرار ندهید.
  • اگر تزریق چربی به دست صورت گرفته است ، تا یک هفته ، فشاری به آن ها وارد نکنید.
  • اگر چربی در ناحیه ساق پا تزریق شده است ، ایستادن بیش از اندازه می تواند تورم و کبودی و درد در این ناحیه را تشدید کنید . سعی کنید دراز بکشید و پاهای خود را بالاتر از سطح بدن خود قرار دهید. برای این کار از یک بالش در زیر پا استفاده کنید.
  • چند ماه بعد از تزریق شاید  نیاز به تزریق مجدد باشد ، این امری طبیعی است و به دوام و ماندگاری تزریق کمک خواهد کرد.
  • اگر دچار عفونت ، آبسه و درد زیاد در ناحیه تزریق شده و یا ناحیه برداشت چربی شدید حتما سریعا پزشک خود را مطلع نمایید.

مراقبت از محل برداشت چربی

محل برداشت چربی معمولا شکم و پهلو ها و یا قسمت داخلی ران ها است. برای مراقبت از این نواحی تا 10 روز از بانداژ های مخصوص و یا گن های ویژه استفاده می شود. علت استفاده از آن ها جلوگیری از جمع شدن خون یا مایع در فضای زیر پوست است.

اگر در ناحیه برداشت چربی دچار خونریزی و یا عفونت شده اید سریعا به پزشک خود اطلاع دهید. معمولا پزشک برای جلوگیری از عفونت آنتی بیوتیک تجویز می کند.

تا دو هفته بعد از تزریق چربی به علت تورم ، ناقرینگی در صورت وجود دارد .نتیجه تزریق چربی بعد از یک ماه مشخص تر خواهد شد . صبور باشید.

نکته آخر :

مراجعه به بهترین متخصص پوست که دانش و مهارت و تجربه خوبی در این زمینه دارد ، به کاهش عوارض بعد از تزریق کمک خواهد کرد. از طرفی یک پزشک خود در جلسات مشاوره و بعد از تزریق چربی ، مراقبت های لازم را با توجه به شرایط شما ، گوشزد خواهد کرد.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *