مراقبت های بعد از کاشت ابرو

مراقبت های بعد از کاشت ابرو

مراقبت های بعد از کاشت ابرو موضوعی است که در این مقاله که بررسی آن را داریم. داشتن ابروی زیبا تاثیر زیادی در جذابیت و زیبایی فرد خواهد داشت، نقطه توجه هر کسی به چهره شما است که در بدو آن چشم و ابرو قرار دارند، اما برخی افراد به مرور زمان دچار ریزش ابرو می شوند و یا بنا به دلایلی ابروهای خود را از دست می‌دهند که به نوعی می توان گفت تاثیر زیادی بر روی زیبایی فرد می‌گذارد، یکی از بهترین روش های بازسازی ابروهای از دست رفته ، کاشت ابرو است که در کلینیک های تخصصی و تحت نظر پزشک متخصص صورت می گیرد. کاشت ابرو نیز دقیقا مانند کاشت مو می باشد، یعنی مقداری از مو را از ناحیه سر برداشته و بر روی ابرو می‌کارند تا محل مورد نظر ترمیم شود، پس از انجام عمل کاشت ابرو باید با استفاده از مراقبت های بعد از کاشت ابرو ، به روند بهبودی عمل سرعت داد. این مراقبت ها شامل اقدامات زیر هستند : 

به آرامی ابرویتان را بشویید

پس از گذشت ۵ روز از عمل، می توانید به آرامی ابروی خود را با استفاده از آب ولرم بشویید، دقت کنید که هیچ وقت نباید آب سرد و یا آب بسیار داغ با آن برخورد کند و ابروی خود را زیر دوش مستقیم آب نیز قرار ندهید. 

از ساییدن ابروها با ناخن خودداری کنید و آن را به آرامی با استفاده از یک شامپوی نرم کننده مالش دهید، شامپو به مدت ۵ دقیقه بر روی ابروهایتان بماند سپس با آب ولرم بشویید. شستشوی ابرو باید روزانه ۲ مرتبه در نوبت های صبح و شب انجام دهید و و یکی از مهمترین اقدامات در جهت مراقبت های پس از کاشت ابرو شستشوی مداوم است.

پس از گذشت دو هفته از زمان عمل، می توانید ابروی خود را زیر دوش مستقیم آب نیز قرار دهید و دقت کنید که پوسته های ریز ایجاد شده بر روی ابرو پس از حدود چهار یا پنج روز به خودی خود خشک شده و از پوست جدا می شوند، بنابراین سعی نکنید آنها را بِکَنید. 

برای تسکین درد کاشت ابرو می توانید از مسکن استفاده کنید

از جمله مراقبت های بعد از کاشت ابرو استفاده از مسکن در جهت کاهش درد و ورم آن است. طبیعتاً هر عملی همراه با درد و سوزش و تورم می باشد، بدین منظور می توانید از قرص های مسکنی که پزشک ترجیحا برای شما تجویز نموده استفاده کنید تا درد عمل برای شما قابل تحمل تر باشد. دقت کنید که مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک‌ها و سایر قرص های مسکن عوارض جانبی خطرناکی از جمله زخم معده، از کار افتادن کلیه و کبد را به دنبال خواهد داشت.

از نور مستقیم آفتاب دوری کنید

دقت کنید که نور آفتاب دارای اشعه های مضری می باشد که برای ریشه مو و فولیکول های آن ضرر خواهد داشت، به همین دلیل افرادی که مدام در زیر نور مستقیم آفتاب  هستند، پس از مدتی ریزش موی شدیدی پیدا می کنند. در صورتی که مجبور به بیرون رفتن از خانه هستید، بهتر است از کلاه لبه دار و عینک آفتابی استفاده کنید تا از ابرو های خود در برابر تابش مستقیم نور آفتاب محافظت کنید.

فشار به ابرو کاشته شده

به ابروهای خود فشار وارد نکنید

از جمله مراقبت های بعد از کاشت ابرو وارد نکردن هرگونه فشار یا ضربه به آن می باشد، تا ۵ روز اول بعد از عمل ابرو ها در وضعیت حساسی قرار دارند و باید به آرامی با آنها رفتار شود، یعنی از مالش مداوم و شدید، خاراندن و وارد کردن فشار به ابروها خودداری کنید چرا که این کار منجر به سست شدن ریشه و در نتیجه افتادن موی کاشته خواهد شد. 

هرگز از کیسه یخ استفاده نکنید

برخی از بیماران به منظور کاهش درد یا ورم پس از عمل، از کیسه یخ یا کمپرس حاوی یخ استفاده می کنند. انجام این کار باعث بروز عفونت و سایر مشکلات پوستی در ابرو ها میشود، به جای این کار می توانید کیسه آب یخ را بر روی چشمان خود قرار دهید تا کمی آرام گیرند. تورم و کبودی ابرو و محل های اطراف آن تا چند روز پس از عمل کاملاً طبیعی است و به منظور کاهش این تورم و کبودی می‌توانید کیسه یخ را در قسمت های اطراف ابرو مانند روی چشم، پیشانی و بینی بگذارید.

مراقبت از ناحیه دهنده مو

قسمتی از بدن شما که مو از آنجا کنده شده ، نوعی زخم باز به حساب می‌آید تا ۲۴ ساعت پس از عمل باید آن محل را تمیز و خشک نگه دارید، پس از گذشت یک شبانه روز، می توانید اقدام به استحمام کنید و و محل زخم را با شوینده های بی خطر مانند شامپو بچه بشویید.

با قرمزی ابرو چه کار کنیم؟

معمولاً تا یک هفته پس از انجام عمل محل کاشت ابرو دچار قرمزی می شود که به چهره شما حالتی ناخوشایند خواهد داد، بنابراین یکی از مراقبت های بعد از کاشت ابرو، پوشاندن قرمزی آن است برای این منظور می توانید از پوشاننده های خاصی استفاده کنید که آلرژی هم ایجاد نمی کنند، به عنوان مثال پماد هیدروکورتیزون ۱ درصد یا سرم  هیدروکورتیزون یک درصد دارای آلوورا، گزینه های مناسبی برای برطرف کردن قرمزی ابرو می باشند. همچنین با مشورت پزشک داروهای مناسب تری را خواهید یافت.

باز کردن بخیه ها پس از گذشت ۱۲ روز

پس از گذشت ۱۲ روز از انجام عمل باید با مراجعه به متخصص، اقدام به باز کردن بخیه های ابرو بکنید. اما توجه کنید که امروزه از بخیه های جذبی در عمل های زیبایی استفاده می‌شود که نیازی به باز کردن آنها نیست و خود به خود جذب پوست می شوند. 

از تیشرت استفاده نکنید

یکی از مراقبت های بعد از کاشت ابرو، نپوشیدن تیشرت و یا در حالت کلی لباس هایی است که از سر عبور می‌کنند، این لباس ها ممکن است هنگام عبور از سر با ابروی شما برخورد کند و باعث کنده شدن موها و یا سست شدن ریشه آنها شود.

نحوه خوابیدن بعد از کاشت ابرو

در نحوه خوابیدن خود دقت کنید

هر انسانی روزانه به طور متوسط ۷ و ۸ ساعت می خوابد و در این ساعات متوجه حرکات و رفتارهای خود حین خواب نیست. بنابراین توجه به نحوه خواب از مهمترین اقدامات مراقبت های بعد از کاشت ابرو به حساب می آید.  برابر این پیشنهاد می شود در چند روز اول پس از عمل به پهلو بخوابید تا هم درد و تورم عمل کاسته شود و هم به ابریشم آسیبی نرسد. ترجیحاً زیر سر خود را بلند کنید، اما زاویه آن بیشتر از ۴۵ درجه و کمتر از ۲۰ درجه نباشد. طبیعی است که در حین خواب احساس سردرد و درد در ناحیه صورت و پیشانی داشته باشید و عوارض ممکن شما را انتخاب کند، اما فقط کافی است چند روز اول را تحمل کنید. به مرور زمان روند شما رو به بهبودی خواهد بود.

چه زمانی میتوانیم ابروی خود را آرایش کنیم؟

طبیعتا خانم ها عادت دارند که هنگام آرایش، به ابروی خود رنگ و سایر مواد آرایشی بزنند، توجه داشته باشید که به منظور رعایت مراقبت‌ های بعد از کاشت ابرو تا سه هفته پس از کاشت ابرو نباید از هیچ ماده آرایشی و شیمیایی استفاده کنید، این توصیه تمامی متخصصان پوست و مو می باشد. پس از گذشت این سه هفته بهتر است با رعایت موارد بهداشتی و ظرافت خاصی اقدام به آرایش ابرو های خود کنید. این مسئله شامل تاتوی ابرو نیز می شود که باید حداقل ۳ هفته صبر کنید.

انجام فعالیت های ورزشی پس از کاشت ابرو

به منظور اجرای مراقبت‌ های بعد از کاشت ابرو، بهتر است تا یک هفته بعد از عمل از انجام ورزش های سنگین خودداری کنید و و در حرکات و فعالیت های روزمره خود نیز دقت کنید، انجام حرکات شدید و تند ممکن است سبب خونریزی و از بین رفتن گرافتهای ابرو شود. پس از گذشت ۷ تا ۱۰ روز می توانید ورزش را شروع کنید اما به شرطی که آهسته و محافظه کارانه باشد.

اصلاح و حالت دادن ابرو ها چه زمانی آغاز شود؟

در صورتی که از موی سر خود در جهت کاشت ابرو استفاده کرده باشید، بنابراین ابروهای شما به اندازه موی سر شما را پیدا خواهند کرد، بنابراین باید آنها را به صورت مرتب اصلاح کنید و حتی می توانید از ژل ها و مواد حالت دهنده مو نیز در جهت حالت دادن و جهت دادن به ابرو ها استفاده کنید. اما زمانی اقدام به اصلاح و حالت دادن ابرو های خود بکنید که دوره نقاهت خود را کاملاً پشت سر گذاشته باشد، پس بهترین زمان سه الی چهار ماه پس از کاشت ابرو است.

چند نکته مهم

اگر میخواهید ابرویی بسیار زیبا و طبیعی داشته باشید، بهتر است و تمام گفته های فوق را رعایت کنید ضمن اینکه در دوره نقاهت، از کشیدن سیگار، مصرف سایر دخانیات، مصرف مشروبات الکلی، مصرف زیاد چای و قهوه، مصرف غذاهای حاوی ویتامین ای و … بپرهیزید از خوردن داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین نیز جداً خودداری کنید. مواردی که در این مقاله اشاره شدند بر اثر تجربه بر نظر متخصصان پوست و مو به دست آمده اند و تایتان ها تاثیر به سزایی در کیفیت ابروی کاشته شده شما خواهد داشت.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *