تزریق ژل بهتر است یا بوتاکس؟

 بوتاکس و ژل بیشتر از آنچه در ابتدا فکر می‌کردیم بر کیفیت زندگی تأثیر می‌گذارند و می‌توانند تأثیراتی فراتر از عمق پوست داشته باشند. تأثیر این محصولات در ظاهر و حالات صورت بسیار پیچیده‌تر از آنچه به نظر می‌رسد است. به‌عنوان‌مثال، یک مفهوم جدید وجود دارد که فیلرها که همان ژل هستند، می‌توانند عملکرد ماهیچه‌های حالات صورت را تعدیل کنند و در نتیجه ظاهر صورت را بهبود بخشند. بوتاکس دارای یک طیف وسیعی از نشانه‌ها فراتر از کاهش چین‌وچروک است. می‌تواند تعریق، دندان‌قروچه، سردرد را کاهش دهد و اخیراً مطالعات نشان می‌دهد که ممکن است افسردگی را کاهش دهد.

البته، ژل و بوتاکس هر دو خطرات و مزایای خاص خود را دارند و واقعاً برای یک چیز استفاده نمی‌شوند. درحالی‌که بوتاکس برای مقابله با چین‌وچروک استفاده می‌شود، این کار را با فلج کردن عضلات اطراف آن انجام می‌دهد. از طرف دیگر فیلرها دقیقاً همان کاری را که به نظر می‌رسد با پرکردن نواحی تزریق شده انجام می‌دهند.

بوتاکس چیست؟

یک نوع سم بوتولینوم است، نوروتوکسینی است که به طور موقت ماهیچه‌ای را که به آن تزریق می‌شود فلج می‌کند، در نتیجه چین‌وچروک و کشیده شدن پوست روی آن را کاهش می‌دهد.

بوتاکس چه مواردی را می‌تواند اصلاح کند؟

بوتاکس فقط روی چین‌وچروک‌هایی که در اثر حرکت ماهیچه‌ای ایجاد می‌شوند، کار می‌کند. اینها به‌عنوان چین‌وچروک‌های پویا شناخته می‌شوند و اغلب به آنها “خطوط بیان” می‌گویند. رایج‌ترین چین‌وچروک‌های پویا که بوتاکس می‌تواند آن‌ها را درمان کند خطوط روی قسمت بالایی صورت مانند 11 بین ابروها، خطوط افقی روی پیشانی و پنجه کلاغی اطراف چشم است.

این خطوط در اثر لبخند زدن، اخم کردن، چشم دوختن و سایر حالات صورت ایجاد می‌شوند. بوتاکس روی خطوط ریز و چین‌وچروک‌های ناشی از افتادگی یا ازبین‌رفتن چاق شدن صورت اثری نخواهد داشت. اینها به‌عنوان چین‌وچروک‌های ساکن شناخته می‌شوند. چین‌وچروک‌های ساکن شامل خطوطی در گونه‌ها، گردن و نواحی گردن است. بوتاکس یک درمان دائمی نیست. درمان‌های مکرر برای ادامه اثرات کاهش چین‌وچروک ضروری است. اکثر مردم متوجه می‌شوند که اثر شل‌کننده عضلات بوتاکس 3 تا 4 ماه باقی می‌ماند.

تفاوت فیلر و بوتاکس

 فیلر چیست؟

 ژل‌های تزریقی هستند که برای افزایش حجم در نواحی فرورفته پوست عمل می‌کنند. هنگامی که چین‌ها، شکاف‌ها، چین‌ها یا چروک‌ها را مشاهده می‌کنید، می‌توان از پرکننده‌های مختلف با قوام مختلف برای جایگزینی حجم، اصلاح کمبود و ظاهری حجیم‌تر استفاده کرد.

 ژل یا فیلرهای پوستی چه مواردی را می‌توانند اصلاح کنند؟

انواع مختلف فیلرهای پوستی برای درمان علائم مختلف پیری طراحی شده‌اند. بسته به پرکننده انتخاب شده، ممکن است:

  • پرکردن لب های نازک
  • نواحی کم‌عمق صورت را تقویت یا پر کنید.
  • کاهش یا ازبین‌بردن سایه یا چین‌وچروک زیر چشم ناشی از پلک پایین
  • ظاهر اسکارهای فرورفته را پرکرده یا صاف کنید.
  • چین‌وچروک‌های ساکن را به‌خصوص در قسمت پایین صورت پر کنید.

چین‌وچروک‌های ساکن شامل چین‌وچروک‌های اطراف دهان و در امتداد گونه‌ها می‌شود. این چین‌وچروک‌ها معمولاً در نتیجه ازدست‌دادن کلاژن و خاصیت ارتجاعی پوست ایجاد می‌شوند.

تفاوت محل تزریق بوتاکس و فیلر

تفاوت های کلیدی تزریق ژل یا بوتاکس

به طور خلاصه، تفاوت بین بوتاکس و فیلرها عبارت‌اند از:

بوتاکس:

ماهیچه‌ها را منجمد می‌کند تا چین‌وچروک‌های ناشی از حالات صورت را متوقف کند. اینها معمولاً در قسمت بالایی صورت، مانند پیشانی و اطراف چشم یافت می‌شوند.

فیلرها:

این پرکننده‌ها از اسید هیالورونیک و مواد مشابه برای پرکردن یا پرکردن نواحی که حجم و صافی خود را ازدست‌داده‌اند، استفاده می‌کنند. این شامل چین‌وچروک‌های اطراف دهان، لب‌های نازک و گونه‌هایی است که پری خود را ازدست‌داده‌اند. همچنین ممکن است برای چین‌وچروک‌های پیشانی، جای زخم و سایر نواحی که نیاز به حجم بیشتری برای ظاهری صاف‌تر دارند، استفاده شود.ماندگاری نتایج بوتاکس 3 تا 4 ماه است. نتایج فیلر پوستی بسته به اینکه از کدام پرکننده استفاده می‌شود متفاوت است.ازآنجایی‌که بوتاکس و فیلرها مواد مختلفی هستند که برای مصارف مختلف طراحی شده‌اند، گاهی اوقات می‌توان آنها را در یک درمان ترکیب کرد. به‌عنوان‌مثال، ممکن است فردی از بوتاکس برای اصلاح خطوط بین چشم‌ها و فیلر برای اصلاح خطوط لبخند اطراف دهان استفاده کند.

میزان اثربخشی تزریق ژل و بوتاکس چقدر است؟

اثربخشی هر یک از روش‌ها بستگی به نیاز شما دارد. به‌عنوان‌مثال، بوتاکس می‌تواند به‌صورت پیشگیرانه استفاده شود. درحالی‌که بوتاکس برای ضربه‌زدن به نقاط چین که در آن عضلات منقبض می‌شوند، انتخابی عالی است، فیلرها برای خطوط عمیقی که حتی زمانی که عضلات صورت منقبض نمی‌شوند، بهترین هستند. به بیا ساده‌تر، بوتاکس برای خطوط و چین‌وچروک‌های سطحی مؤثرتر است، درحالی‌که فیلرها پوست را حجیم می‌کنند و می‌توانند حتی عمیق‌ترین شیارهای پیشانی و خطوط ماریونت را صاف کنند. بسته به اهداف شما، ترکیبی از بوتاکس و پرکننده‌ها می‌تواند بیشترین تأثیر را بر ظاهر شما داشته باشد. درمان ترکیبی بوتاکس و به دنبال آن فیلرها می‌تواند دوبرابر بیشتر از پرکننده‌ها به‌تنهایی دوام بیاورد و این دو تزریقی باهدف قراردادن چندین ناحیه صورت به طور هم‌زمان مکمل یکدیگر هستند.

بوتاکس بهتر است یا فیلر؟

بستگی به کاری دارد که میخواهید با آن انجام دهید. ابتدا باید محل مورد نظر شما بررسی شود و سپس گزینه مناسب انتخاب شود.برای حجیم سازی و رفع عمیق ترین خطوط فیلر گزینه مناسبی است.برای رفع خطوط پیشانی و خطوط سطحی بهتر است از بوتاکس استفاده کنید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *