درمان صورت نامتقارن

درمان صورت نامتقارن

به طور کلی نمی توان گفت همه صورت ها متقارن هستند ، تعدادی بسیار کمی از صورت ها متقارن هستند ، اما این نامتقارنی در اغلب صورت ها ملموس نیست و شاید با دقت خیلی زیاد بتوان به آن پی برد . اما در برخی این نامتقارنی جذابیت چهره آنها را کاهش داده و به دنبال درمان صورت نامتقارن هستند.

اما شما نامتقارن بودن را چگونه معنا می کند؟ برای مثال برخی افراد ابروی هایی در یک راستا ندارند و یا پف زیر چشمشان در هر یک طرف صورت متفاوت است. گونه های ناقرینه دارند و یا حتی به طور کلی یک نیمه صورتشان از نیمه دیگر پرتر به نظر می رسد. لب های ناهماهنگ و ریزی دارند و شاید گوشهای بزرگ داشته باشند و … و  …  این ها با کلی مشکلات جزئی و کلی باعث ایجاد یک صورت نامتقارن ، اما قابل درمان در فرد می شود.

علت های نامتقارن بودن صورت

قبل از یافتن درمان باید علت این نامتقارنی بررسی شود تا بتوان روش های جراحی یا غیر جراحی مناسب را یافت.  اغلب این ناقرینگی به علت مادرزادی است اما گاهی حوادث و جراحت های متفاوتی نیز چهره فرد را دست خوش تغییراتی می  کند.

از علت های دیگر می توان به مشکلات فک و دندان ها اشاره کرد که جلو یا عقب بودن فک باعث ایجاد چانه نا فرم می شود که با اصلاح فک با جراحی می توان این مشکل را برطرف کرد. گاهی نیز نیاز به جراحی نیست و با تزریق ژل می توان چانه را جلوتر نشان داد.

یکی دیگر از علت های غیر قابل پیشگیری افزایش سن است. با افزایش سن ، کلاژن سازی در پوست کاهش می یابد و پوست صورت چروک و افتاده می شود و این افتادگگی در همه نواحی یکسان نیست و می تواند باعث ناقرینگی می شود.

روش های درمان صورت نامتقارن

درمان صورت نامتقارن چیست ؟

این درمان ها به دو دسته جراحی و غیر جراحی تقسیم می شوند:

درمان های جراحی با توجه به علت قرینه نبودن صورت متفاوتن. برای مثال فردی به علت داشتن بینی کج به نظر می رسد که چهره نامتقارنی دارند ، که با انجام عمل زیبایی بینی می توان آن را اصلاح کرد. یا همان طور که پیشتر نیز به آن اشاره کرد ، گاها این ناقرینگی به علت مشکلات فک است که مراجعه به جراح فک و دندان می تواند آن را بر طرف کند. عمل زیبایی گوش نیز یکی دیگر از این جراحی ها است.

اما راحت ترین روش های درمان صورت نامتقارن که به خصوص در افرادی که به علت افزایش سن دچار این عارضه شدن بسیار تاثیر گذار است ، شامل موارد زیر است :

  • تزریق ژل
  • تزریق بوتاکس
  • تزریق چربی

تزریق ژل به زیر چشم برای رفع گودی زیر چشم ، تزریق ژل به لب و تزریق ژل جهت فرم دهی به چانه و بینی و گونه از مرسوم ترین کاربرد های فیلر های پرکننده است که اگر توسط متخصص تزریق شود و از بهترین ژل ها همچون هیلورونیک اسید استفاده شود ، عارضه ای ندارد. ژل ها کلا وظیفه پرکردن چین ها و چاله های عمیق در پوست را دارند. این تزریق بین 3 الی 6 ماه ماندگاری دارد و بعد از آن باید تمدید شود.

بیشتر بخوانید : تزریق ژل

افرادی که از چین و چروک ناحیه پیشانی و اطراف چشم رنج می برید بهترین گزینه تزریق بوتاکس است. بوتاکس که همان رقیق شده سم ببوتولینوم است با فلج کردن عضله های باعث رفع این چروک ها می شوند. زمان تزریق بوتاکس حداکثر بین 10 تا 15 دقیقه می باشد و تحت بی حسی موضعی انجام می شود. نتیجه تزریق بلافاصله مشخص می شود اما به مرور با کاهش قرمزی های پوست بهتر می توانید متوجه این تغییرات شوید و اثرات آن بین دو تا هفت روز کاملا مشخص می شود.

همانطور که گفته شد یکی از مشکلات نامتقارن بودن صورت افتادگی ابرو است ، برای لیفت ابرو روش های جراحی نیز وجود دارد ، اما تزریق بوتاکس نیز موثر و موقتی است. برند های دیسپورت انگلیسی، مصپورت ایرانی و نورونوکس کره ای از برند های مورد تایید وزارت بهداشت هستند که در این مورد مصرف قرار می گیرند.

بیشتر بخوانید : تزریق بوتاکس

تزریق چربی موثرترین روش و ماندگار ترین آن هاست که امروزه روش های جدید تزریق چربی به روش نانوفت ، مدت زمان این ماندگاری افزایش داده است. این تزریق می تواند به صورت ناحیه ای باشد اما با تزریق چربی به صورت می توان تمام مشکلات صورت را برطرف کرد .

نکته ای که این روش را با بقیه روش ها متمایز کرده است این است که در این روش از خود چربی فرد استفاده می شود و با تزریق مناسب مشکل و عارضه ای به دنبال نخواهد داشت. این چربی معمولا از ناحیه شکم یا پهلو ها و ران ها برداشته می شود و پس از فرآوری کردن به صورت و نواحی دیگر همچون پشت دست تزریق می شود.

عوارض موقتی همچون تورم و قرمزی را به دنبال خواهد داشت که معمولا بعد از یک الی دو روز برطرف می شود و نتیجه اصلی این تزریق بعد از دو هفته مشخص می شود.بعد از تزریق چربی نباید فعالیت های سنگین که منجر به عرق کردن می شود را انجام داد.

بیشتر بخوانید : تزریق چربی
Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *