تست حیوانی محصولات ارایشی و بهداشتی و برند هایی که تست حیوانی ندارند!

بسیاری از لوازم آرایشی و بهداشتی که استفاده می کنید همچون رژ لب،شامپو ، کرم و… قبل از اینکه به دست شما برسند روی آنها تست حیوانی انجام می شود درواقع هزاران حیوان تحت آزمایش های وحشیانه  تست حیوانی محصولات ارایشی و بهداشتی قرار می گیرند که فقط به منظور تست لوازم های آرایشی و بهداشتی جهت ضد آلرژی بودن برای انسان هاست.روش های جایگزین بسیاری وجود دارد اما همچنان بسیاری از شرکت های تولید کننده از این آزمایشات استفاده می کنند که در نتیجه آن ها می توان گفت تمامی حیواناتی که تحت این آزمایشات قرار می گیرند بیرحمانه از بین می روند و میمیرند.این آزمایش ها شامل تست مسمومیت های عمومی ،حساسیت چشم و پوست و جهش زایی می شوند.

تست لوازم آرایشی روی حیوانات

تست حیوانی محصولات ارایشی که امری رایج است نوعی سوء استفاده از حیوانات به شمار می آید که به جهت اطمینان از اثر بخشی و ضد حساسیت محصول در انسان انجام می شود.بسیاری از فعالان حقوق حیوانات سعی در جلوگیری این امر کرده اند اما به علت نفوذ شرکت های سازنده در دولت های آمریکا و اروپا موفق به مانع شدن در این آزمایشات بی رحمانه نشدند.اعتراضات جهانی نسبت به تست های حیوانی تا حدود بسیار کمی از این امر جلوگیری کرد ولی همچنان بسیاری از شرکت ها این کار را ادامه می دهند و حتی شرکت L’Oreal که از بزرگترین شرکت های تولید کننده لوازم آرایش به ممنوعیت فروش لوازم های آرایشی ای که رو حیوانات بی گناه تست می شوند اعتراض کرد. اگر بخواهیم دیگر شرکت هایی که این آزمایشات و تست ها را انجام بدهند را معرفی کنیم می توانیم به Unilever، Clorox، Church&Dwight  و Johnson & Johnson اشاره کنیم که همچنان به مسموم کردن و آسیب زدن به حیوانات یا به عبارتی انجام تست و آزمایشات را برای تولید محصولات آرایشی خود ادامه می دهند.

تست جیوانی محصولات آرایشی

حیواناتی که در تست لوازم آرایشی استفاده می شوند

حیواناتی مثل خوکچه هندی و بیشتر موش و خرگوش تحت این آزمایش ها قرار می گیرند و در سال ۳۸ هزار از این حیوانات در کشور های عضو اتحادیه اروپا در جهت این ازمایشات مورد سو ء استفاده قرار می گیرند و محصولات آرایشی و بهداشتی روی دهان، چشم، بینی و دستگاه گوارشی این حیوانات تست می شوند که در نهایت کور شده و یا به علت خفگی تلف شده و از بین می روند. بیش از هفت هزار ماده شیمیایی در لوازم آرایشی وجود دارد که تنها ۴۰۰ ماده را در اروپا و فقط ۱۴ مورد از این هفت هزار ماده را در امریکا ممنوع کرده اند.

تست حیوانی محصولات با حیوانات چه می کند

این آزمایشات غیر انسانی می تواند سبب تغییر شکل صورت گربه ها و سگ ها، نابینایی خرگوش ها و ایجاد تومور های بزرگ در موش ها شود این تنها گوشه ای از اتفاقات ناگواری است که برای حیوانات می افتد.می توان گفت تمام این تست ها برای حیوانات دردناک بوده و در بسیاری موارد این حیوانات میمیرند آمار مرگ حیوانات بر اثر آزمایشات فقط در آمریکا سالانه حدود ۲۵ میلیون می باشد. این آزمایشات در گذشته تا حدودی قابل توجیه بودند اما امروزه با وجود روش های جایگزین فراوان انجام این تست ها قابل قبول نیست.

روش های جایگزین تست حیوانی

استفاده از روش های جایگزین مانند فیلم های ویدیویی،شبیه ساز های کامپیوتری،اتوپسی و پیوپسی،اپید میولوژی،کشت های سلولی و بافتی در آزمایشگاه، روش Microdosing  و Microfluidic circuit که درMicrofluidic circuit از کانال های ظریف سلول های ارگان های مختلف انسان که توسط جریان خون به هم مرتبط اند و بسیار مشابه بدن انسان اند در جهت این تست ها استفاده می شوند ،آزمایش روی گیاهان هم ضد حساسیت بودن و اثر بخشی محصولات تست می شود و هم حیوانات بیگناه آسیب نخواهند دید.

لوازم آرایشی بدون تست حیوانی یا کرولتی فری

اگر شما دوست دار این حیوانات هستید می توانید از یک راه به آن ها کمک کنید و آن راه استفاده از لوازم های آرایشی ای است که برای تاییدشان از تست های بی رحمانه حیوانی استفاده نمی کنند و این محصولات آرایشی و بهداشتی به کرولتی فری نیز شناخته می شوند. توجه داشته باشید کرولتی فری و وگان دو مفهموم متفاوت دارد وگان به زبان ساده به محصولی گفته می شود که در فرمولاسیون آن از هیچگونه مواد اولیه ای که از حیوانات تهیه شده باشد استفاده نشده و یک محصول کرولتی فری ممکن است وگان باشد یا نباشد.

دلایل مهم استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی بدون تست حیوانی یا کرولتی فری

انجام آزمایشات و تست حیوانی محصولات ارایشی و بهداشتی به طور واضح نا خوشایند و غیر انسانیست اما دلایلی را برای شما ذکر خواهیم کرد که کاملا شما را برای استفاده از محصولات کرولتی فری قانع می کند اول اینکه درست است بدن حیوانات در موارد بسیاری به ما شباهت دارد اما ژنتیک انسان با حیوانات تفاوت های فراوانی دارد و حتی میتوان گفت با وجود تست همچنان ممکن است این لوازم آرایشی و بهداشتی موجب حساسیت شوند.
نکته جالب اینجاست که درصد جوابگویی برخی از روش های جایگزین حتی تا ۸۰ درصد هم می رسد و این در حالی است که تست حیوانی از ۴۰ تا ۶۰ درصد می تواند ایمن بودن و واکنش های بدن انسان به آن محصولات را پیش بینی کند .دوم اینکه شرکت های تولید کننده محصولات کرولتی فری از مواد ایمن تر و بدون خطر بیشتر استفاده می کنند و این یک ویژگی بسیار خوب محسوب می شود.در هیچ کجا برای انجام تست حیوانی اجبار نشده و در بسیاری از موارد  برند ها و شرکت های تولید کننده این روش بی رحمانه را برای اثبات ایمن بودن محصولاتشان  انتخاب می کنند.

برند های دارای تست حیوانی

 • دیور
 • نارس
 • مک
 • بابی براون
 • شوآمورا
 • بنفیت
 • میکاپ فور اور
 • سفورا
 • رولون

برند های بدون تست حیوانی

برخی از این برند ها کاملا وگان نیستند اما تست حیوانی ندارند:

 • اورگلس
 • مارک جیکوبز
 • میکاپ
 • استیلا
 • کت وان دی
 • تو فیسد
 • تارت
 • بری ام
 • الف
 • ان وای ایکس

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *